Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

 • Jak wiele mówi o Tobie Twoje zdjęcie
 • W jakich sytuacjach przyda Ci się dobra fotografia biznesowa
 • Jakie aspekty fotografii biznesowej są ważne
 • Co potrafi dobry fotograf
 • Od czego warto zacząć i czego nie warto pomijać podczas zdjęć
 • Jak się przygotować do sesji biznesowej

# Ile warte jest zdjęcie biznesowe?

Zdjęcia biznesowe będą Ci potrzebne w wielu okolicznościach: od etapu poszukiwania pracy, poprzez prezentację siebie na firmowych stronach czy portalach, w mediach społecznościowych, na forach, konferencjach albo podczas prezentacji. Dobra fotografia biznesowa przyda się w procesach pozyskiwania inwestorów, kontrahentów, sponsorów. Zdjęcia współcześnie są jak podpis lub jak wizytówka, z których można wyczytać coś więcej niż imię i nazwisko. Ukażą w pewnym stopniu twoją osobowość, styl pracy, a nawet to jak prowadzisz relacje biznesowe. Ważne zatem, żeby twoje fotografie były dobrze wykonane. Dobrze czyli zgodnie z intencją przekazu, profesjonalnie pod kątem technicznym, dopracowane w szczegółach, które zdecydują o ostatecznym efekcie.

# Niech sfotografuje Cię profesjonalista

Dobry i doświadczony fotograf zobaczy w zdjęciu to, czego ty sam możesz być kompletnie nieświadomy. Ostrość to o wiele dalej idąca cecha niż mogłoby się wydawać. Fachowiec będzie potrafił wydobyć błysk w Twoim oku, dzięki czemu zdjęcie przykuje uwagę i będzie aktywnie pracowało na Twój wizerunek. A wizerunek powinien być taki, jaki pożądasz, w żadnym razie nie przypadkowy. Światło, kontrast i odcień mogą i powinny działać na twoją korzyść. Nie rezygnuj z tego, robiąc przypadkowe zdjęcie telefonem. Fotograf zapyta Cię też o kontekst, w jakim twoje zdjęcie będzie funkcjonowało (istotny może się okazać między innymi szablon twojej strony internetowej), inaczej bowiem odbierane jest chłodne a inaczej ciepłe zabarwienie i warto przy tym trzymać się jednej palety barw.

# Dobre zdjęcie biznesowe czyli jakie?

Przede wszystkim ułóż plan swojej sesji biznesowej. Przemyśl najpierw to, jaki efekt chcesz uzyskać. Pewnego siebie menadżera? Kompetentnego specjalisty? Godnego zaufania doradcy? Kreatywnego pracownika? Jest wiele obrazów jakie można stworzyć podczas sesji. Musisz zdecydować na co chcesz postawić. Przemyśl co najbardziej do Ciebie pasuje i jak chcesz być odbierany na podstawie fotografii. I pamiętaj, że na zdjęciu biznesowym nie dasz rady udawać kogoś kim nie jesteś. Jeśli ktoś proponuje Ci sesję, podczas której z góry narzucona jest Ci rola sprzeczna z Twoimi odczuciami, to mało prawdopodobne żeby zagrało to na Twoją korzyść. Przekaż swoją wizję fotografowi. To idealny punkt wyjścia, do którego dobierzesz kolejne elementy składające się na dobre zdjęcia biznesowe.

# Jak dobrze się zaprezentować?

Ważne jest żebyś dobrze się czuł podczas robienia zdjęć. Komfortowe warunki zaważą na ostatecznym efekcie sesji zdjęciowej. Jeśli na samą myśl o zdjęciach, czujesz dyskomfort, tym bardziej warto się przygotować. Bądź wyspany, postaraj się tego dnia nie spieszyć i zadbaj o swoje dobre samopoczucie. Nie jedź na zdjęcia głodny, ale też nie z kanapką w dłoni. Przygotuj ubrania, w których czujesz się swobodnie i które sprawiają że czujesz się atrakcyjnie, pamiętając oczywiście przy tym o zasadach stroju biznesowego obowiązujących w Twoim środowisku zawodowym. Nie przebieraj się w coś, co jest niewygodne, nie do końca Ci się podoba, albo w czym po prostu źle się czujesz. Zadbany uśmiech, nienaganna fryzura oraz odpowiedni makijaż sprawią, że Ty sam osiągniesz komfort podczas robienia zdjęć, a efekt widoczny już na zdjęciu pozytywnie Cię zaskoczy.

#Chcesz wiedzieć więcej?

Tym artykułem otwieram cykl moich dobrych porad na temat dobrych zdjęć biznesowych. W kolejnych odsłonach dowiesz się między innymi:

 • Jakie szczegóły są istotne podczas sesji biznesowej
 • Kto i jak może Ci pomóc w przygotowaniu profesjonalnej sesji biznesowej
 • Czy zdjęcie do dyplomu można wykorzystać do CV
 • Jakich błędów unikać podczas robienia zdjęć biznesowych
 • Czym ryzykujesz używając kiepskich zdjęć
 • Czy sesja biznesowa ma jeden wzór według którego należy robić zdjęcia
 • Jak kreować pomysły na sesję biznesową

Jeśli jesteś ciekawy i chcesz czerpać z tej wiedzy, śledź moją stronę i profil. Możesz też skontaktować się ze mną bezpośrednio, chętnie odpowiem na Twoje pytania. Do zobaczenia przed obiektywem!

portret biznesowy w studio

sesja biznesowa w studio

 

sesja biznesowa w plenerze

portret biznesowy w plenerze

 

sesja biznesowa w studio

portret biznesowy w studio

skontaktuj się ze mną